Zabývá se diagnostikou, léčbou a prevencí poruch pohybového aparátu.
Jejím hlavním cílem je zlepšení pohyblivosti kloubů a páteře, optimalizace svalového napětí, omezení bolestivosti příslušných segmentů, vysvětlení a doporučení vhodných cviků dle konkrétního stavu pacienta a úprava špatných pohybových stereotypů.
Při individuální léčebné tělesné výchově fyzioterapeut stanoví rehabilitační plán a postup na základě zjištěného vyšetření a zhodnocení stavu pacienta.
Individuální cvičení je zaměřeno především na problematiku bolesti zad, na korekci vadného držení těla, úpravu svalové nerovnováhy – protahování svalů zkrácených a posílení oslabených svalových skupin, nácvik správného dýchání a korekci špatných pohybových návyků.
Součástí léčebné tělesné výchovy je také zácvik pacienta (nebo rodinných příslušníků) a jeho instruktáž pro domácí cvičení.
ZpětTechnika zaměřená na ovlivnění hypertonických (zvýšené svalové napětí), přetížených nebo zkrácených svalů.
Účelem PIR je dosáhnout optimálního svalového napětí a tím svalové relaxace.
Při této technice je nutná spolupráce pacienta, výhodou je možnost nácviku autoterapie.
Zpět
Ošetření zaměřené na kůži, podkoží, fascie, svaly a jejich úpony.
Měkké techniky pomáhají uvolnit svalové spazmy, bolestivé změny ve svalech a v okolních strukturách. Slouží též k celkovému uvolnění.
Provádí se bez použití masážních emulzí. Zpět
Technika, při které se nenásilně obnovuje kloubní vůle a funkční pohyblivost zablokovaného segmentu.
Kloub je postupně uveden do správné polohy.
Cílem techniky je odstranění akutních i chronických blokád.Zpět
S=stabilní=pevná páteř
M=mobilní=pohyblivá páteř
Metodu vytvořil MUDr. Richard Smíšek, odborník na myoskeletární medicínu a vnitřní lékařství.
Ke cvičení se používá speciální elastické lano. Končetiny překonávají malý, ale postupně narůstající odpor gumového lana. Tím je umožněn rozsáhlý pohyb končetin a aktivace svalových spirál.
Základním principem je spirální stabilizace páteře. Při cvičení dochází k zapojení svalů do spirálních řetězců, které v těle vytváří sílu působící směrem vzhůru. Pomocí této trakční síly dochází k úlevě od bolesti, výrazně se zmírňuje tlak na meziobratlové ploténky a klouby. Zlepšuje se tím jejich výživa a je umožněna i jejich regenerace, popř. léčba. Během cvičení se svaly zároveň posilují i protahují, páteř se vyrovnává do středního postavení.
Cvičení je s úspěchem využíváno u bolestí a problémů v oblasti krční, hrudní či bederní páteře, u výhřezu ploténky, skoliozy, dále též u poruch velkých kloubů (klub kyčelní, kolenní,ramenní, nožní klenba). Může být použito také jako cvičení preventivní, regenerační a kondiční.
Cvičit mohou jak děti (asi od pěti let), tak i senioři. Většina cviků se provádí vestoje, popřípadě vsedě.
Doporučuje se cvičit 1-2 krát denně po dobu 10-15 min.
Účinným doplňkem cvičení jsou „manuální techniky“ – tzv. anatomická masáž, při které se cíleně uvolňují svaly, které mají výrazně zvýšené svalové napětí a v důsledku toho neumožňují provedení správného pohybu při cvičení.
Metoda má název po Dieteru Dornovi, který rozvinul místní tradiční metodu, dopracoval ji a zpopularizoval. Dnes je rozšířená po celém světě.
Dornova metoda vychází z teze, že příčinou bolestí páteře a kloubů je převážně nevyrovnaná statika
těla pacienta v důsledku nestejné délky dolních končetin (asi v 90% případů- uvolnění a posun
kyčelního kloubu z kloubního pouzdra), vadného držení těla, chybných pohybových návyků …
Na pacienta je pohlíženo jako na celek, řeší se příčina problémů, nikoliv pouze její příznaky. Odstraní- li se příčina problémů, mizí i příznaky, tedy bolesti. Důležité je srovnání „základny“, tj. dolních končetin a pánve, pak je teprve možno řešit další případné problémy ve vyšších partiích páteře.
Touto metodou se srovnává rozdílná délka dolních končetin, vyrovnává se celková statika těla, zároveň se uvolňují fyzické a psychické bloky.
Jedná se o jemnou manuální terapii, při které jsou klouby a obratle šetrně uváděny do správné polohy. Vše probíhá dynamicky, za aktivní účasti pacienta a to volným pohybem horní, dolní končetiny nebo pohybem hlavy. Terapeut využívá tlak palce nebo ruky. Nedochází k žádným násilným nebo prudkým pohybům.
Je vhodná jak při akutních potížích, tak při dlouhotrvajících bolestech v zádech či kloubech (bolesti
v ramenou, kyčlích, kolenou), při problémech s kostrčí (posunutí kostrče, problémy s otěhotněním),
dále u bolestí hlavy, migrén, závratí, u tenisového lokte, u syndromu karpálního tunelu (mravenčení končetin), u skoliozy, vbočeného palce (Hallux valgus) a u nestejné délky dolních končetin (která není
vrozená).
Mezi hlavní kontraindikace patří vyšší stupeň osteoporózy, revmatoidní arthritida, artróza čtvrtého stupně, karcinom kostní dřeně, kůže, kostí, Bechtěrevova choroba, úrazy a pády během posledních šesti týdnů, akutní zánět, užívání myorelaxačních léků.
Důležitý je aktivní přístup pacienta a to ve smyslu změny dosavadních chybných pohybových stereotypů a denní provádění jednoduchých cvičení doma.
Dornova metoda se na závěr doplňuje Breussovou masáží s použitím třezalkového oleje.
ZpětMasáž páteře podle Rudolfa Breusse. Rakouský přírodní léčitel známý mj. radikální dietou (pití ovocných a zeleninových šťáv) při léčbě rakoviny.
Je to přímá masáž páteře, používá se většinou po ošetření Dornovou metodou. Je možné ji použít i
jako samostatnou masáž při akutních bolestivých stavech (např. ústřel) nebo k uvolnění napjatého
svalstva a k celkovému zklidnění.
Při Breussově masáži dochází k automatickému ošetření akupresurních bodů, především na meridiánu močového měchýře.
Při masáži se používá třezalkový olej, který regeneruje, vyživuje meziobratlové ploténky a tlumí bolest.
ZpětDoplňková alternativní metoda, při které je stimulováno velké množství nervových zakončení v plosce nohy. Dochází k ovlivnění reflexních zón a tím k vyrovnávání proudění energie v podélných zónách.
Cílem reflexní terapie je normalizace rovnováhy organizmu, navození svalového uvolnění, snížení psychického a fyzického napětí, zlepšení všech funkcí těla.
Mezi kontraindikace patří kožní defekty. zánětlivé reakce na noze, sklerotické cévy kolem kotníků (u těžkých diabetiků), vyšší stádium těhotenství.
Reflexní masáž se uplatňuje jako preventivní terapie pro udržení rovnovážného stavu a pro regeneraci organismu.
ZpětJedná se o masáž skleněnými baňkami, tzv. „pyramida“ dle paní Z. Jelínkové. Při této metodě jsou baňky postupně přikládány na celou plochu zad nebo dolních končetin.
Masáž napomáhá účinnému uvolnění svalstva (působí hluboko do svalové hmoty), detoxikaci organizmu (vytažení škodlivin na povrch), otevírá kožní póry, probouzí lymfatický systém člověka.
Používá se k odstranění problémů pohybového aparátu, příznivě ovlivňuje funkci vnitřních orgánů.
Po aplikaci baněk zůstanou na těle podkožní hematomy „modřiny“, které nejsou bolestivé ani
nebezpečné a během několika dnů zmizí.
Po baňkování je vhodné na 3-4 hodiny vynechat zátěž, 3-4 hodiny nepoužívat ve sprše mýdlo (baňky otevírají kožní póry), po dobu 2-3 dnů zvýšit příjem tekutin (podpora lymfatického systému k vyplavování škodlivin).
Hlavní kontraindikace jsou akutní otevřené rány, hnisavé infekce, přenosné kožní nemoci, akutní trombozy a tromboflebitidy, karcinom, viditelné vystouplé varixy .
Shiatsu je stará japonská léčebná technika využívající dotyk.
Shiatsu, v překladu znamená "tlak prsty". V Japonsku je oficiálně uznávanou léčebnou metodou.
Vychází z tradiční čínské medicíny, její podstatou je vyrovnání toku životní energie, která dle této filosofie proudí v meridiánech (akupunkturních drahách). Cílem je obnovení jejího toku a nastolení rovnováhy v těle. Obnovuje sebeuzdravovací schopnosti těla, pomáhá nejen při výskytu potíží, ale i preventivně.
Techniky Shiatsu, vyšetření a ošetření
Techniky Shiatsu se provádí na podložce na zemi, ve volném oblečení a bez použití masážních přípravků. Celkový čas ošetření se pohybuje mezi 60- 90 minutami. Při ošetření se využívá pasivní protahování končetin, rotace v kloubech a uvolňování těla, následně pak tlak prsty v daných meridiánech. Ošetření může být dynamické nebo pomalé "vyživující", v závislosti na aktuálním stavu klienta.
Před začátkem ošetření probíhá krátký rozhovor týkající se potíží klienta, pak následuje diagnostika "Hara" (v oblasti břicha), při které terapeut zjistí nerovnováhy v meridiánech, kterým se bude během ošetření věnovat. U klienta dochází v průběhu terapie k uvolnění zablokované energie a zároveň k celkové hluboké relaxaci a stimulaci lymfatického, imunitního a hormonálního systému.
Indikace a kontraindikace:
Pozitivní vliv Shiatsu je uváděn zejména při :
- Bolestech a problémech pohybového aparátu, bolestech hlavy, kloubů a svalů
- Zažívacích problémech
- Potížích s dýcháním
- Stresu, úzkostech a depresích
- Fyzické i psychické zátěži
- Gynekologických obtížích (problémy s menstruačním cyklem, funkční neplodnost)
- Psychosomatických onemocněních
- Únavě, pocitu nedostatku energie, zimomřivosti
- Pomáhá zvyšovat sebevědomí a soustředěnost
Kontraindikace Shiatsu:
- Akutní horečnatá onemocnění
- Nádorová onemocnění
- První trimestr těhotenství
- Těžké psychické stavy ( schizofrenie )
- Křečové žíly - rozsáhlé, bolestivé, v zánětu
Jemná uvolňující masáž obličeje a hlavy s působením na akupresurní body.
Je vhodná jako doplňková alternativní metoda při bolestech hlavy, očí, migrénách, nespavosti, psychické únavě.
V průběhu masáže dochází k uvolnění šíjového a mimického svalstva.
Působí protistresově a relaxačně.
Zpět